Månprinsen glänste – men nådde inte Järvsöfaks
Vädergudarna var inte på hans sida, men Månprinsen A.M. gjorde i alla fall vad han kunde för att slå Järvsöfaks världsrekord. Utan skor bollade Sveriges bästa kallblod med konkurrenterna i Åbys rekordjakt.
Sex kallblodiga hästar gjorde upp om segern i Åbys Stora Kallblodspris på lördagen. Mölndalsbanan lockade med 200.000 kronor till vinnaren samt en bonus på 100.000 kronor om denne lyckades slå Järvsöfaks 13 år gamla världsrekord på 1.17,9 över kort distans med autostart.
Förutsättningarna för rekord var dock inte optimala. Åbys bana klassades som något tung timmen före start, men när bilen lämnade fältet hade detta åtminstone ändrats till lätt bana. Två norska hästar gjorde om ledningen och med knapp marginal lyckades Odd Herakles försvara sig i striden med Lome Brage. Efter 1.17 första halvvarvet fick Odd Herakles sedan Månprinsen A.M. (e. Svall Ivar) på sin utsida. En icke avundsvärd situation.
I sin 100:e start travade den svenske kallblodskungen för första gången barfota runt om och han visade sig trivas utan skor. Redan i slutkurvan var segern klar och över upploppet tävlade Månprinsen A.M. i stället mot klockan – mot Järvsöfaks världsrekord.
Vann på 1.19,0
Till den noteringen räckte dock inte avslutningen. Klockan stannade på 1.19 blankt när Melanders elvaåring skar mållinjen som klar segrare före Odd Herakles.
– Hästen var fantastiskt fin i dag. I våras fick vi en inbjudan att komma hit och då började tänka på hur jag skulle ställa honom i ordning. I ett sånt här lopp vill man ju presentera hästen på bästa sätt. Visst kunde det bli fel, men målsättningen var att göra bra reklam för kallblodssporten, sade Gunnar Melander i vinnarcirkeln.
– När jag gav mig av 1.100 kvar lät jag honom gå. Han vill ju tävla. Jag såg att ettan fick rycka tussarna på bortre och då hade jag fulla händer. Jag ryckte tussarna på upploppet och då tog han i så mycket att han höll på att krypa ur selen.
SM på Bergsåker nästa
I och med segern passerade Månprinsen A.M. åtta miljoner insprungna kronor och om två veckor väntar ännu ett storlopp, berättade Gunnar Melander efter segern. Nästa start blir Svenskt Mästerskap som körs på Bergsåker 25 augusti med en kvarts miljon kronor i förstapris. Månprinsen A.M. har vunnit fyra av de fem senaste upplagorna av SM.
Överlägsen montévinnare
Franske Be Mine de Houelle (e. Scipion du Goutier) bjöd den svenska publik på en ny uppvisning under sadel. I Montéeliten på Solvalla blev det världsrekord, 1.09,8, nu räckte det med 1.11,9 för att vinna Åby Stora Montépris med sex längder. Marie Bacsich satt återigen i sadeln när sjuåringen travade hem 125.000 kronor.
"Plus i kanten"
En annan häst som tävlade under elitloppssöndagen är Catherine's Chevy (e. Catherine's Cavalli). Då slutade den norske hästen tvåa i Treåringseliten, men på Åby blev det seger mot kullkamraterna efter 1.12,9 från spets över full väg.
– Han låg på lite väl mycket, men hade kraft att gå undan till slut. Plus i kanten, sade Peter Untersteiner som körde Henry Rorgemoens häst för fjärde gången.
Segern var Catherine's Chevys nionde på 15 starter och var värd 125.000 kronor. Han har nu sprungit in över en miljon kronor.
Slide So Easy från start till mål
Nobbad i Åby Stora Pris, men i lördagens sprinterlopp fick kretsen kring Slide So Easy (e. Quite Easy U.S.) plåster på såren. Flemming Jensen vann spetsstriden mot Marc Elias bakom Breidabliks Nubbe och väl i tät kontrollerade det danska ekipaget sedan händelserna. Segern var värd en kvarts miljon kronor.
Ett av landets bästa ston?
Spets och slut. Johan Untersteiners Dear Friend (e. Orlando Vici) tog andra raka segern efter att ha lett Bertil Knutssons minneslopp från start till mål. Segertiden skrevs till 1.12,5a/2.140 meter och i ATG Live fick Untersteiner frågan om hur många äldre ston i landet som är bättre än hans femåring.
– Det kan inte vara många, löd svaret och Dear Friend har nu sprungit in över 300.000 kronor på nio starter i Halmstadstränarens regi. Lördagens förstapris uppgick till 100.000 kronor.
Ämnen i artikeln
Så jobbar Travronden med journalistik
Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.