Axevalla rustar upp restaurang Pay The Bill
Axevallas största helg väntar runt knuten.
Därefter påbörjas ett stort arbete i deras restaurang.
Styrelsen har fattat beslut om att investera miljonbelopp för att rusta upp lokalen.
Det är i ett pressmeddelande som Västergötlands Travsällskap berättar om nyheten. Banan har förlängt avtalet med nuvarande krögaren över 2028 och vill modernisera sin restaurang.
– Vi investerar cirka två miljoner kronor i detta projekt. Vi siktar på att skapa en modern restaurang som dessutom kan bli användbar också vid andra arrangemang än travtävlingar, säger ordförande Magnus Sundén.
Nyöppning i september
Möbler och golvet ska bytas ut och lokalen ska målas om. Arbetet påbörjas bara timmar efter att årets stochampionatsvinnare är korad och restaurangen väntas ha nyöppning 3 september när Axevalla kör V86.
Ämnen i artikeln
Så jobbar Travronden med journalistik
Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.