Sveriges ledande travtidning
ANNONS

Vinnarna i Life After Racing Trophy 2025: "Nöjda och stolta"

Foto: Madelene Eriksson
De vinnande ekipagen Eld Philip (Sandra Lycksell Ljus) , O.F.Perchpike (Karin Thelin) och Shi la Po (Maja Håkansson) Foto: Madelene Eriksson

I fredags var det dags för Life After Racing Trophy i Strawberry Arena.
Nio hästar gjorde upp i tre olika klasser i årets upplaga.
– Man kan nästan ta på känslan där inne, säger Rebecca Eriksson, ordförande i Ridtravarföreningen Distrikt Stockholm.

Publicerad:

För tredje året i rad hölls dressyrfinalen Life After Racing Trophy i mässarenan under Sweden International Horse Show. Dit har ridtravarekipage kvalat för att sedan göra upp i tre olika klasser med tre hästar i vardera. 

Rebecca Eriksson, ordförande i Ridtravarföreningen Distrikt Stockholm, berättar att årets evenemang blev mycket lyckat. De tävlande hästarna stallades upp på Solvalla där de genomgick veterinärbesiktning på kliniken innan alla samlades för gemensam lunch i bistron. Därefter var det dags att värma upp hästarna innan de alla begav sig till Strawberry Arena i Solna. 

– Väl inne på arenan går det i ett, där är tidsschemat kort. Alla är på hugget och man kan nästan ta på känslan där inne. Det är en häftig känsla att se hästarna gå in innanför skynket och in på banan. Vi fick se nio väldigt fina hästar och det var tajt mellan vinnarna. Nöjda och stolta över alla våra ekipage, säger Rebecca Eriksson. 

Foto: Madelene Eriksson
De vinnande ekipagen inne i mässarenan. Foto: Madelene Eriksson

I år var det tre olika domare som dömde klasserna, Ulrica Jonsson var huvuddomare, sedan var det även Emeli Alm och Caroline Björkgren. Maja Håkansson vann klassen C:2 med varmblodet Shi La Po (e. Lucky Po) och i B:1 var det Karin Thelin och O.F.Perchpike (e. Spotlite Lobell) som fick bäst procent. I den sista klassen A:0 var det kallblodet Eld Philip (e. Philip Ess) som tog hand om segern tillsammans med Sandra Lycksell Ljus. 

FAKTA

Resultat

C:2 

  1. Maja Håkansson - Shi La Po
     (62,4%)(67,7%)(65,8%) 65,34%
  2. Isabella Eriksson - Alice Access
     (63,1%)(65,9%)(66,6%) 65,17%
  3. Louise Grenå - Ior Tooma 
     (42,4%)(46,0%)(50,5%) 46,32%

B:1 

  1. Karin Thelin - O.F.Perchpike
    (68,28%)(67,93%)(72,76%) 69,66%
  2. Ida Skoglund - Gräft Kasper
    (66,03%)(69,83%)(66,90%) 67,59%
  3. Louise Grenå - O.F.V.Secret
    (55,52%)(61,38%)(63,79%) 60,23%

A:0

  1. Sandra Lycksell Ljus - Eld Philip 
    (63,75%)(65,71%)(65,18%) 64,88%
  2. Erika Ahlberg - Global Ruska 
    (61,96%)(65%)(66,42%) 64,46%
  3. Helene Berg - Lex Boy 
    (61,61%)(60,89%)(61,43%) 61,31% 
ANNONS

Ämnen i artikeln



Så jobbar Travronden med journalistik

Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.