Francesco Zet startar i Ådalspriset 2025
Francesco Zet förlorade överraskande i sin senaste start.
Nu är Redéns hingst åter i startlistorna.
På söndag, i Ådalspriset på Dannero, blir han gigantisk favorit i ett tilläggslopp.
Startanmälningen av Francesco Zet (e. Father Patrick), som i sin senaste start fick ge sig mot superskrällen Cash Bank Bigi, lär överraska många. För första gången sedan 2021, i hästens andra start, är han anmäld till ett voltstartslopp.
Dannero arrangerar unghästfinalerna Kriteriestoet och Kallblodskriteriet på söndag och i Ådalspriset, ett lopp över 2640 meter och tillägg 20 meter vid dryga miljoner insprungen kommer Daniel Redéns stjärna ut.
Motståndet består av nio hästar där tolvårige valacken Donners Am har visat bäst form. Loppet körs inom V75-spelet på söndag, med 100.000 kronor i förstapris, och startar 15.47.
Anmälda hästar
- Alberto Ray
- Arpi Broline
- Atomic Face
- Cemonroc de Coeur
- Dalens Elvis
- Lake’s Diana
- Oryx Håleryd
20m tillägg - Coral Coger
- Donners Am
- Francesco Zet
Startlista
Dannero , Lopp 8
Ämnen i artikeln
Så jobbar Travronden med journalistik
Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.