Sveriges ledande travtidning
ANNONS

Currency Artist missar Big Noon-Pokalen

Foto: LARS JAKOBSSON / TR BILD
Currency Artist vid fjolårets seger i Big Noon-Pokalen. Nu har hästen strukits från lördagens tilltänkta lopp. Foto: LARS JAKOBSSON / TR BILD

Fjolårets vinnare av Big Noon-Pokalen får ingen chans att försvara sin titel.
Ville Karhulahti har tvingats stryka Currency Artist från det kombinerade tre- och fyraåringsloppet som avgörs inom veckans V85-omgång.

Publicerad:

Currency Artist blir kvar i stallet på grund av en sårskada och V85-spelets sjätte avdelning har därmed blivit en deltagare fattigare.

Favorit till segern i Big Noon-Pokalen är treårige Jay Jay Zet som tränas av Daniel Redén. Näst mest betrodd är hans ett år äldre stallkamrat Izod Zet.

Här hittar du V85-tips, analyser och intervjuer från Travronden Spel.

ANNONS

Ämnen i artikeln



Så jobbar Travronden med journalistik

Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.