Antognoni överlägsen i nattens final
Natten till lördag avgjordes finalen i MGM Grand Prix Trotting Series på Yonkers. Där blev det en utklassningsseger för svenskfödda Antognoni.
Framgångarna fortsätter för Ron Burkes svenskfödda Antognoni (e. Father Patrick). Hästen är numera fem år gammal och köptes på Travera för drygt ett år sedan. Köpare? Bland andra just nämnda Burke och den kanadensiska toppkusken Yannick Gingras.
Antognoni har gjort stor succé på amerikansk mark och natten till lördagen var han ute i finalen av MGM Grand Prix Trotting Series ($250.000) på Yonkers tillsammans med Gingras.
Hästen hade chans på sin 16:e årsseger och efter en häftig avslutning vann han överlägset med tio längder på 1.12,4a/2011 meter.
– Han var så himla bra i kväll. Han kommer att starta i alla stora lopp nästa år, säger Ron Burke efter segern enligt ustrottingnews.com.
Segern i finalen av MGM Grand Prix Trotting Series var värd 125.000 dollar. Under 2025 har Antognoni sprungit in 481.537 dollar.
Ämnen i artikeln
Så jobbar Travronden med journalistik
Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.