Sveriges ledande travtidning
ANNONS

Svanstedt kvalade in två finalister i Oaks

Foto: JOHAN LINDBERG
Åke Svanstedt med fina framgångar i försöken till Oaks. Foto: JOHAN LINDBERG

Åke Svanstedt firade fina framgångar på Meadowlands när han kvalade in två hästar från stallet till final i Hambletonian Oaks.
Samtidigt tog Elista Hanover sin tionde raka seger.

Publicerad:
FAKTA

Finalister i Hambletonian Oaks 2024. (Placering i parentes).

  • Elista Hanover  – Annie Stoebe (1)
  • Drawn Impression  – Luc Blais (2)
  • Warrawee Michelle – Åke Svanstedt (3)
  • Buy A Round  – Noel Daley (4)
  • Allegiant  – Vernon Beachy (1)
  • French Champagne  – Åke Svanstedt (2)
  • Paulina Hanover  – Noel Daley (3)
  • R Melina – John Butenschoen (1)
  • Miss I La – Noel Daley (2)
  • Date Night Hanover  – Marcus Melander (3)

Under nattens tävlingar på Meadowlands avgjordes även försöken till Hambletonian Oaks. Svenska flaggan hölls högt och från Marcus Melander och Åke Svanstedts stall kvalades det in totalt tre hästar i miljonfinalen.

Svanstedts treåring, Warrawee Michele avslutade rykande fort och gick vidare till final efter att ha sprungit 1.09,6a/1.609 meter. Men hästen var inte nära segern för det var ren uppvisning av Elista Hanover som tog sin tionde raka seger. I sulkyn satt David Miller.

Vidare till final gick även French Champagne tränad av Åke Svanstedt och även Date Night Hanover, tränav av Marcus Melander. 

Sammanlagt startar tre svenska hästar i finalen av Oaks nästa helg.

ANNONS

Ämnen i artikeln



Så jobbar Travronden med journalistik

Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.