Sveriges ledande travtidning
ANNONS

Diva Ek struken ur Kymi Grand Prix

Foto: BURT SEEGER
Diva Ek vann Copenhagen Cup i maj tillsammans med Mats E Djuse. De skulle ha kamperat tillsammans även på lördagen, men nu har stoet strukits. Foto: BURT SEEGER

Kymi Grand Prix har drabbats av ett bortfall. Diva Ek kommer inte till start och därmed återstår nio hästar i loppet.

Publicerad:
FAKTA

Kymi Grand Prix 2025

Häst – Kusk

2100 meter – autostart

  1. Crepe Match – Olli Koivunen
  2. Holcombe Zet – Rikard N Skoglund
  3. Borups Victory – Daniel Wäjersten
  4. Massimo Hoist – Hannu Torvinen
  5. Banderas Bi – Alessandro Gocciadoro
  6. Diva Ek – Mats E Djuse
  7. Decision Maker – Magnus A Djuse
  8. Ideal San Leandro – Björn Goop
  9. Goeland d'Haufor – Ari Moilanen
  10. Lightning Stride – Santtu Raitala

Finska grupp I-loppet körs under lördagen med 85.000 euro till vinnaren. Tio hästar fanns med i den ursprungliga startlistan, men nu har Alessandro Gocciadoros Diva Ek strukits.

Det innebär att nio hästar återstår och att Decision Maker och Ideal San Leandro flyttas ner ett hack i banan.

Det är annars en intensiv dag för de svenska kuskarna som ska köra i Boden senare under kvällen. Läs mer om reseschemat här.

ANNONS

Ämnen i artikeln



Så jobbar Travronden med journalistik

Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.