Startlistan till söndagens Prix de Bretagne
På söndag avgörs det första kvalificeringsloppet till Prix d'Amérique.
Här är hästarna som gör upp om tre platser till världens största travlopp.
Trots att över 30 hästar fanns med i den ursprungliga anmälningslistan blev loppet inte fullt. 17 hästar av 18 möjliga kommer till start.
Den enda svensktränade är Christoffer Erikssons Rackham som tjänat minst pengar i loppet. Han kommer att köras av Alexandre Abrivard.
Läs också
Bland de franska hästarna noterar vi fjolårets Prix d'Amérique-tvåa Galius och Flamme du Goutier som vann årets upplaga av Prix de Cornulier.
En fyraåring finns med i loppet, Philippe Allaire-tränade Italiano Vero som vann det franska kriteriet för fyraåringar i september.
Prix de Bretagne avgörs över 2.700 meter med voltstart. De tre främsta kvalificerar sig till Prix d'Amérique som avgörs den 29 januari.
Se startlistan nedan.
Prix de Bretagne 2022
Häst – Kusk
- Rackham – Alexandre Abrivard
- Hip Hop Haufor – Christian Bigeon
- Hokkaido Jiel – Matthieu Abrivard
- Gala Tejy – Thomas Chalon
- Hatchet Man – Anthony Barrier
- Florida Sport – Mathieu Mottier
- Hussard du Landret – Benoit Robin
- Ampia Mede SM – Franck Nivard
- Decoloration – Gabriele Gelormini
- Violetto Jet – Benjamin Rochard
- Alcoy – Christophe Martens
- Fakir du Lorault – Francois Lecanu
- Galius – Yoann Lebourgeois
- Zarenne Fas – Jean-Michel Bazire
- Italiano Vero – David Thomain
- Hooker Berry – Nicolas Bazire
- Flamme du Goutier – Théo Duvaldestin
Ämnen i artikeln
Så jobbar Travronden med journalistik
Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.