Admiral As i årsdebut – möter Millmighty
Admiral As har inte synts till på tävlingsbanan sedan i november.
På fredag gör han årsdebut.
Skådeplats: Romme.
Den italienskfödde valacken, nu nio år gammal, flyttades till Daniel Redén för två år sedan och vann Åby Stora Pris den säsongen. Totalt har han vunnit hela 26 av 54 starter. Men fjolåret avslutades i moll med flera galopper.
Nu är han anmäld till Spendrups Stayerlopp på Romme under fredagskvällen med ett förstapris på 50.000 kronor. Totalt tio hästar är med i loppet och Admiral As startar från 60 meters tillägg. Örjan Kihlström kommer att köra Admiral As.
20 meter framför honom gör en annan miljonär, norskfödde Millmighty, som 2023 vann Malmö Stas Pris för Paw Mahony, också årsdebut.
Ämnen i artikeln
Så jobbar Travronden med journalistik
Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.