Neutron Star i Vinterfavoriten
Tvååringsloppet Vinterfavoriten är det i prispengar största loppet under Solvallas V86-tävlingar på onsdag. Neutron Star ska försöka följa upp andraplatsen från Uppfödningslöpningen med en seger.
Claes Sjöström-tränade Neutron Star (e. Gimpanzee) blev tvåa bakom Tanja Tooma i lördagens final i Svensk Uppfödningslöpning. Redan på onsdag är det dags för en ny start – i anrika Vinterfavoriten på Solvalla. Ett tvååringslopp som körts sedan 1979.
I fjol segrade Wise Guy och i år är det tio hästar med i fältet. Neutron Star möter bland andra Fredrik Wallin-tränade Diamond In PJ's (e. Father Patrick) som var tvåa i en Breeders Course-final på Jägersro förra månaden.
Vinterfavoriten avgörs över 2140 meter med bilstart och med ett förstapris på 200.000 kronor. I faktarutan nedan hittar du hästarna som är anmälda – spårlottningen blir klar i eftermiddag.
Anmälda till Vinterfavoriten
- Back Pay – Fredrik Palm
- Courage d'Inverne – Oskar Kylin Blom
- Diamond In PJ’s – Fredrik Palm
- Hot Lips Art – Erlend Rennesvik
- Neutron Star – Claes Sjöström
- Prince of Euro – Per Nordström
- Tennessee H.C. – Ville Karhulahti
- Thor Tooma – Henrik Larsson
- Toto Tooma – Jevgeni Ivanov
- Tripplecrown Tooma – Jevgeni Ivanov
Ämnen i artikeln
Så jobbar Travronden med journalistik
Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.