Sveriges ledande travtidning
ANNONS

Pure Athena vill ha revansch

Foto: LARS JAKOBSSON / TR BILD
Pure Athena efter segern i försöksloppet till långa E3. Foto: LARS JAKOBSSON / TR BILD

Fredrik Wallin-tränade Pure Athena är den klart mest meriterade i E3 Revanschen för ston på Färjestad på söndag. Men även två färska Breeders Crown-finalister provar lyckan.

Publicerad:

Redan i fjol som tvååring slutade Pure Athena (e. Bar Hopping) tvåa i Svampen och trea i Svensk Uppfödningslöpning. I år har det bland annat blivit tredjeplatser i Breeders Course-finalen under elitloppshelgen samt långa E3-finalen. Hon har inte startat sedan 28 juni men är nu alltså anmäld till E3 Revanschen på Färjestad.

Två BC-finalister

Två Breeders Crown-finalister tillhör motståndarna. Det handlar om David Persson-tränade finalsexan Njuta In (e. Googoo Gaagaa) och Eric Martinssons Selmina Venit (e. Donato Hanover). Dessutom startar även färska vinnaren från Oaks Revanschen på Solvalla – Markus B Svedberg-tränade True Identity (e. Muscle Mass).

E3 Revanschen för ston avgörs över 2140 meter med bilstart och med ett förstapris på 150.000 kronor.

Här är de anmälda hästarna (spårlottningen blir klar senare i eftermiddag)

ANNONS

Ämnen i artikeln



Taggar i artikeln


Så jobbar Travronden med journalistik

Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.