Hussard du Landret till Elitloppet
Det franska laget i Elitloppet förstärks. På lördagsförmiddagen presenterades Hussard du Landret som klar för loppet.
– En pansarvagn som tål fart hela vägen, säger Anders Malmrot.
Läs också
Kretsen kring Hussard du Landret har sedan i vintras varit tydliga med att de gärna vill delta i Elitloppet i år.
Inbjudan har dock dröjt, men på lördagen presenterades åttaåringen av Anders Malmrot i Nyhetsmorgon. Han tränas av Benoît Robin
– En pansarvagn som tål hög fart hela vägen. Han kommer att sätta sin prägel på Elitloppet, säger Anders Malmrot.
Hussard du Landret är allra mest känd för sin styrka. År 2024 vann han Prix de Paris på världsrekordtiden 1.11,9/4150 meter.
”Vi är lyckligt lottade som har en sådan champion som tar oss till Sverige
Under det gångna vintermeetinget vann han Prix de Bretagne och slutade senare femma i Prix d’Amérique. Hästen gjorde sin senaste start den 19 april och slutade då fyra i Prix de l’Atlantique på Enghien.
– Vi är lyckligt lottade som har en sådan champion som tar oss till Sverige. Det känns fantastiskt att få vara med i Elitloppet! Jag var på plats för några år sedan på Solvalla och det var extraordinärt, en fantastisk atmosfär. Att nu få uppleva det tillsammans med vår häst och familjen blir mycket speciellt, säger ägaren och tränaren Benoît Robin i ett pressmeddelande.
Nu är 14 hästar klara för Elitloppet. En plats går till vinnaren av Prins Daniels lopp på Gävletravet i kväll.
Ämnen i artikeln
Så jobbar Travronden med journalistik
Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.