Sveriges ledande travtidning
ANNONS

Oddsrörelser inför Svensk Travkriterium 2025

Foto: LARS JAKOBSSON / TR BILD
Omega River vid segern förra veckan. Foto: LARS JAKOBSSON / TR BILD

Försöken till Svenskt Travkriterium 2025 lottades under måndagen.
Stallskriket just nu?
Omega River enligt oddsrörelserna hos ATG.

Publicerad:

Traditionsenligt erbjuder spelbolaget ATG långtidsodds på Svensk Travkriterium. Per Nordströms Wise Guy har rankats högst i kullen av spelarkollektivet under senaste månaderna.

Travronden har följt oddsrörelserna de senaste dagarna inför treåringarnas största lopp.

FAKTA

Oddsen 18 september 08.30

  • Wise Guy: 4,50
  • Golden Kronos: 6,50
  • Barn Bank: 7,00
  • Digital Brodde: 7,00
  • Hihi: 8,50
  • Recycle Cash: 11,50
  • Knoxville: 12,50
  • Gallium Kronos: 14,00
  • Nightlife In: 17,50
  • Omega River: 18,50
  • Pele Boko: 18,50
  • Valla d’Gaagaa: 25,00

I faktarutan ovan anges förtidsoddsen från i torsdags morgon, den 18 september, och av de då tolv mest påpassade hästarna finns elva med i försöken. Timo Nurmos-tränade Hihi anmäldes inte till uttagningsloppen. Något som innebär att de hårdast spelade hästarna rimligen ökar sina chanser marginellt.

Några timmar efter att försöken lottats är Wise Guy fortsatt huvudscenariot till 4,50 gånger insatsen. I andra änden av listan har Valla d’Gaagaa – som lottades till bakspår – åkt hiss upp till 50 gånger pengarna. För många av spelobjekten har inte startlistorna förändrat oddsen nämnvärt, med ett undantag:

  • Omega River
FAKTA

Oddsen 22 september 17.30

  • Wise Guy: 4,50
  • Omega River: 7,50
  • Golden Kronos: 8,50
  • Barn Bank: 8,50
  • Digital Brodde: 8,50
  • Recycle Cash: 10,00
  • Knoxville: 12,50
  • Gallium Kronos: 12,50
  • Nightlife In: 15,00
  • Pele Boko: 22,00
  • Valla d’Gaagaa: 50,00

Daniel Wäjersten tränar Tactical Landing-valacken som vann så sent som i onsdags på 1.12,9a/2140 meter. Direkt efteråt sjönk oddset från 30,00 till 18,50. Efter att ha lottats till spår tre i sitt försök – mot bland annat Pele Boko och Valla d’Gaagaa – har det varit ett hett objekt. Omega River, vars ägare Stall SoFo vet hur det är att vinna Kriteriet, är just nu andrahandare till 8,50.

ANNONS

Ämnen i artikeln



Så jobbar Travronden med journalistik

Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.