Revansch för Önas Prince?
På lördag körs STL-tävlingar med V75 på Halmstadtravet.
Bland annat startar Per Nordströms stjärna Önas Prince i gulddivisionen.
Från och med måndagen körs det V75 i fulla drag. Åtta V75-omgångar ska avgöras på nio dagar. Listorna till lördagens V75-omgång är klara.
V75-omgångarna framöver
- 23 december: V75 Eskilstuna
- 25 december: V75 Umåker
- 26 december: V75 Solvalla
- 27 december: V75 Momarken
- 28 december: V75 Halmstad
- 29 december: V75 Ålborg
- 30 december: V75 Bjerke
- 31 december: V75 Axevalla
Bland de som visar upp sig i något av de tolv lopp som avgörs på Halmstadtravet återfinns hästar som Önas Prince, Adrian Kolgjinis vinnare av Drottning Silvias Pokal Karaboudjan, men även obesegrade Katmandu Mearas som jagar sjätte segern för Johan Untersteiner.
I det högst doterade loppet, STL gulddivisionen, har Önas Prince lottats till perfekt spår tre för tränare Per Nordström. 150.000 kronor utgör förstapriset.
Startlista
Halmstad , Lopp 7
Ämnen i artikeln
Så jobbar Travronden med journalistik
Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.