Insändare: "Vänta ut AI:s fulla effekt på V75"
Jag vet inte om detta diskuterats men skriver ändå eftersom det är en viktig aspekt i i förändringen av V75 till V85, framför allt tajmingen av förändringrana.
Insändare i Travronden
Detta är en insändare. Skribenten svarar för analys och ställningstagande i texten.
Travronden värnar om det fria ordet och yttrandefrihet. Vi vill att du ska uttrycka din åsikt och dela med dig av dina goda tankar och idéer. För att bli publicerad krävs att du håller god ton, följer våra riktlinjer och svensk lag.
Spel på trav, för övrigt alla spel med kunskapsinnehåll, måste drabbas av mycket stora och oöverskådliga förändringar på grund av AI. Alla får tillgång till information som tidigare var förbehållet nördarna. Alla får samma information vilket skapar koherenseffekter och gör att slumpen får mindre påverkan. Även i kunskapspel är slumpen viktig som utjänande faktor. Att förstå AI:s effekter på spelet är långt viktigare än frågan om V75 kontra V85.
Därför anser jag att man borde vänta ut AI:s fulla effekt på V75 (vi kanske anar den redan med de låga utdelningarna förra året) innan man ändrar till något annat. Som i all forskning (för frågan AI visavi kunskapspel är avgörande och bör beforskas) måste man sträva efter att ändra en parameter åt gången för att kunna lära sig något.
V75 med sina 30 år med mängder av data är en guldgruva för förstå hur AI påverkar och att byta till V85 (ena parametern) just nu, medan den andra parametern, AI, är under oundvikligt intåg riskerar att man inte förstår AI:s effeter på spelet och hur man ska anpassa spelen efter detta.
Anders Oskarsson.
Ämnen i artikeln
Så jobbar Travronden med journalistik
Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.