Sveriges ledande travtidning
ANNONS

Francesco Zet gör årsdebut

Foto: MARIA HOLMÉN / TR BILD
Francesco Zet var fyra i Elitloppet förra året. Häromveckan bjöds han in till årets upplaga. Foto: MARIA HOLMÉN / TR BILD

Förra veckan höjde han elitloppstemperaturen med ett banjobb.
Nu ska Francesco Zet göra årsdebut.
Den sker på onsdag i Nuncios lopp.

Publicerad:

Francesco Zet bjöds in till Elitloppet häromveckan och i torsdags körde Daniel Redén ett banjobb med hästen på Solvalla.

Anders Malmrot var på plats och hade 1.11,7/2100 meter på sin klocka.

– Daniel sken som en sol och trodde inte att det gick så fort, sade elitloppsgeneralen efteråt.

På onsdag är Francesco Zet tillbaka på hemmabanan. Då ska han göra årsdebut i Nuncios lopp som körs 2140 meter med 100.000 kronor till vinnaren.

Sex andra hästar anmäldes, däribland Gio Cash som var finalist i Sweden Cup i fjol och som nu ska göra sin första start för Daniel Wäjersten.

Startlistan blir färdig i eftermiddag.

Delar V86 med Halmstad

Under tävlingsdagen avgörs även Vårfavoriten samt Solvalla Hästägarförenings Montépokal där vinnaren får en plats i Montéeliten under elitloppshelgen.

Solvalla delar V86-omgången med Halmstad som har Yngve Larssons Memorial på programmet. Där gör Dancer Brodde årsdebut med sin tränare Johan Untersteiner i sulkyn.

FAKTA

Anmälda till Nuncios lopp

  • Celinn Palema – Heléne Hoby
  • Chestnut – Daniel Redén
  • Following – Stefan Melander
  • Francesco Zet – Daniel Redén
  • Gio Cash – Daniel Wäjersten
  • King Of Everything – Claes Svensson
  • Sourire Frö – Jonas Eriksson
ANNONS

Ämnen i artikeln



Taggar i artikeln


Så jobbar Travronden med journalistik

Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.