Sveriges ledande travtidning
PrenumereraLogga in
ANNONS

Avslöjar: Cobra Killer Gar är klar för Elitloppet

Foto: Jean-Luc Lamaère
Cobra Killer Gar är klar för Elitloppet enligt Travrondens uppgifter. Foto: Jean-Luc Lamaère

Fyra platser är kvar till årets upplaga av Elitloppet.
Nu kan Travronden avslöja att Cobra Killer Gar får en av dem.

Publicerad:

I onsdags blev Hohneck den tolfte hästen in i Elitloppet. Enligt uppgifter till Travronden går en av återstående platserna till Cobra Killer Gar.

Sjuåringen är född i Italien och tränas av Erik Bondo som varit med i Elitloppet förut, senast 2022 med Cokstile.

Uppgifterna bekräftades sedan av elitloppsgeneralen Anders Malmrot i TV12 och för Travronden kommenterar han inbjudan så här:

– Det är en härlig segerstaplare som är ett nytt namn i eliten. En spännande häst.

Toppkusk i vagnen

Cobra Killer Gar har fyra raka segrar och vann senast på 1.09,4a/2100 meter på Vincennes den 3 maj. Han ska köras av Eric Raffin, elitloppsvinnare med Horsy Dream i fjol.

Det här blir andra gången som Cobra Killer Gar tävlar i Sverige. 2021 slutade han fyra i EM för treåringar, då i Alessandro Gocciadoros regi.

Därmed återstår tre platser till Elitloppet. En av dem erbjuds vinnaren av Prins Daniels lopp som körs på Gävletravet i morgon.

FAKTA

21 segrar på 36 starter

  • Född: 2018.
  • Kön: Valack.
  • Far: Readly Express.
  • Mor: Lady Killer Gar.
  • Morfar: Varenne.
  • Resultat: 36 starter: 21-3-2.
  • Prispengar: 393.541 euro.
  • Rekord: 1.09,4am.
  • Ägare: Incolinx di Diego Romeo.
  • Uppfödare: Allevamento Garigliano.
  • Tränare: Erik Bondo.
  • Elitloppsmeriter: Inga.
ANNONS

Ämnen i artikeln



Så jobbar Travronden med journalistik

Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.

ANNONS